Конференція в Інституті рослинництва ім. В. Я. Юр’єва НААН

6.02.2019 В.о. начальника Регіонального офісу водних ресурсів у Харківській області Д. Ткачов прийняв участь у конференції Інститута рослинництва ім. В. Я. Юр'єва НААН.

 В ході конференції Д. Ткачов виступив  з наступними питаннями:

  1. Необхідність меліорації земель в Харківській області.

Вегетаційний період у Харківській області характеризується, як привило, недостатньою кількістю опадів, часто супроводжується великими, тривалістю до 37-70 днів бездощовими періодами, суховіями та періодичними посухами. В останні роки сільгоспвиробники стикаються з такими явищами все частіше. У цих умовах зрощення сільськогосподарських культур виступає як стабілізуючий фонд в продовольчому забезпеченні області.

Для зменшення негативного впливу кліматичних умов в області, в 70-90 роки минулого століття, було побудовано зрошувальні системи площею 82,4 тис. га.

Основна частина зрошуваних земель зосереджена в Харківському, Чугуївському, Балаклійському, Зміївському, Красноградському районах.

Значні площі зрошуваних земель також знаходяться в південних районах області в зоні каналу Дніпро-Донбасс, в тому числі в Кегичівському та Барвінківському районах.

В попередні роки зрошувані землі в цілому по області забезпечували виробництво 12% всієї продукції рослинництва області, в тому числі овочів – 66%, картоплі – 20%, кормів – 15%, або кожний зрошуваний гектар працював за кілька богарних.

  1. Сучасний стан зрошуваного землеробства в області.

Нажаль, в останні роки ефективність використання зрошуваних земель та їх роль у продовольчому забезпеченню області суттєво знизилася.

Це пояснюється тим, що через відсутність фінансування в останні роки було припинено нове водогосподарське будівництво, реконструкцію меліоративних систем та об’єктів.

Значна частина водогосподарських мереж та систем  за строком використання вийшла з ладу, в області практично не залишилося дощувальних машин, які були списані господарствами по нормативному строку експлуатації.

Відбулася зміна структури посівних площ на зрошуваних землях, при цьому збільшилися площі зернових культур, соняшника та значно зменшилися площі овочів, картоплі, кормових культур, тобто культур найбільш ефективних в умовах поливу.

Водночас за цей період кількість користувачів меліорованих земель збільшилась у декілька разів, змінилися також структура земель, належність меліоративних фондів і техніка поливів.

  1. Заходи щодо відновлення потенціалу зрошуваного землеробства

Незважаючи на зниження ефективності зрошуваного землеробства, в Харківській області ведеться активна робота Обласною державною адміністрацією та водогосподарськими організаціями щодо збереження наявного потенціалу зрошення та збільшення його ефективності.

Слід назвати окремих власників зрошуваних земель, які і в цей час одержують високі врожаї сільськогосподарських культур на поливі.

Слід відзначити, що технічний стан державних насосних станцій та магістральних трубопроводів на міжгосподарських зрошувальних системах дозволяє на протязі років забирати воду на полив на площі близько 22,0 тис. га, але враховуючи фінансові можливості сільгосптоваробників, технічний стан внутрішньогосподарської зрошувальної мережі та відсутність дощувальної техніки, у минулому році експлуатаційними службами Регіонального офісу водних ресурсів у Харківській області були підготовлені до роботи зрошувальні системи на загальній площі 9,9тис.га. Найбільше по Чугуївському. Красноградському, Балаклійському,. Харківському районах.

Всього в 2018 році було укладено договорів на полив 3,5 тис. га. Подано 4,033 млн.м3 води.

Хочу зауважити, що не зважаючи на відсутність в повній мірі бюджетного фінансування на ремонтно-підготовчі роботи насосних станцій і гідротехнічних споруд, роботи  по підготовці зрошувальних систем були проведені в установлений термін за рахунок коштів спеціального фонду міжрайонних управлінь.

Також слід відзначити, що в останні роки деякі господарства за власні кошти побудували зрошувальні системи на багарних землях.  Наприклад такі системи побудовані в агрофірмі «Сади України» та в агрофірмі «Українське насіння» Кегічівського району на площі 800 га. В Нововодолазькому районі в СТОВ «Меліховське» за власні кошти була відновлена внутрішньогосподарська зрошувальна система, придбана дощувальна машина «Фрегат» та останні 2 роки ведеться полив на площі 100 га. Також в останні роки за власні кошти сільгоспвиробників були придбані сучасні дощувальні машини в ТОВ «Красноградська овочева фабрика», ПАТ АК «Слобожанський» чугуївського району, ПСП «Схід-Авіа-Агро» Балаклійскього району.

 

  1. Щодо перспективи розвитку зрошуваного землеробства

В зоні діяльності Харківського міжрайонного управління водного господарства існує можливість збільшення площ поливу зрошуваних земель в області в 2019 році :

-        ТОВ «Красноградська ОФ» на 510 га (2019 p.) ЗС ТОВ «КОФ»

-        ТОВ «Відродження» на 750 га (2019р.) Муромської ЗС

-        ТОВ АФ «Рєпінська» на  63 га (2019р.) Рєпінської ЗС

В зоні діяльності Балаклійського міжрайонного управління водного господарства існує можливість збільшення площ поливу зрошуваних земель в області в 2019 році :

-        Балаклійський р-н. ЗС «Балаклійська» збільшення на 450 га

-        Барвінківський р-н. ЗС «Степок» збільшення на 2100 га

-        Лозівський р-н. ЗС «Надєждівська» збільшення на 214 га

Сьогодні існує реальна можливість збільшення площ поливу на зрошувальних землях першої та другої черг Балаклійської зрошувальної системи.

Також у 2019 році підготовлено відновлення поливу зрошувальної системи «Степок» що у Барвінківському районі. На ній можливо відновлення поливу із каналу Дніпро-Донбас.

Також в зоні діяльності Краснокутського міжрайонного управління водного господарства в 2019 році прогнозується збільшення зволоження земель до 5070 га.

Коментарів поки немає

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР