вул. Космічна, 21, 1-й під’їзд, 4-й поверх, м. Харків, 61145.
Україна

Всесвітній день боротьби з опустелюванням та посухою.

17 червня відзначається як Всесвітній  день боротьби з опустелюванням та посухою. Земля – це біопродуктивна система, яка складається з ґрунту, води, рослинності. Зниження природно-ресурсного потенціалу території означає деградацію земель у результаті діяльності людей і природних факторів. Термін “кліматичне опустелювання” був запропонований ще в 1940 роках французьким дослідником Обервілем.

Опустелювання відбувається по причині водного дефіциту, тривалої посухи, зниження вологості (збільшення температури і дефіциту опадів), на пасовищах збільшення поголів’я худоби, вирубки лісів (ерозії ґрунту), соленакопичення (перенесення солей  з нижніх шарів ґрунту в верхні і зворотній напрямок). До опустелювання ґрунту, також, призводить надмірне осушення невеличких водойм для зрошення угідь і підтримки рибних господарств. Іноді фермери ігнорують обов’язкові терміни поклади земель (недотримання сівозмін). Та природні фактори (вітер, зливи, повінь, пилові бурі)  відкривають більш глибокі шари ґрунту.

Оскільки соленакоплення в ґрунті є однією з основних причин висушення ґрунту, то потрібно проводити меліорацію пасовищ, проводити обробку ґрунту добривами, сіяти солевиносливі трави, а також сприяти створенню та відновленню полезахисних лісових смуг, захисних лісових насаджень на землях сільськогосподарського призначення (у ярах, балках, на пісках, уздовж берегів річок, водойм та на деградованих і забруднених сільськогосподарських угіддях).

Опустелювання  призводить до скорочення обсягів виробництва продовольства; зниження родючості ґрунту та природної здатності до відновлення; посилення паводків в низинах річок; погіршення якості води; замулення водойм.

Хімізація сільськогосподарського виробництва сприяє росту продуктивності, але внесення на поля заради отримання високих урожаїв надмірної кількості  мінеральних добрив погіршує якість ґрунтів. Особливо це стосується земель, де використовується крапельне зрошення. Адже “краплинка” потребує ретельного підходу до агротехніки, бо поле може швидко перетворитися на  “зебру” зі смугами засолення та безструктурних ґрунтів. А це теж “дзвіночок” до опустелювання. А відновлення ґрунтів – процес дуже довгий.


Коментарі закриті.