Чому «цвіте» вода?

Щороку влітку у дніпровських водосховищах «зацвітає» вода. Чому за останні роки «цвітіння» води посилюється і як це позначається на навколишньому середовищі?

Скупчення зеленої маси у воді відбувається внаслідок розвитку різних груп планктону, зокрема ціанобактерій (або як їх ще називають - "синьо-зелених" водоростей). Ціанобактерії, подібно до водоростей фітопланктону, мають велике значення в екосистемах водойм, як початкові ланки трофічних ланцюгів та продуценти кисню. Але певні види ціанобактерій виділяють токсини, які у разі надмірного розвитку цих організмів можуть погіршити умови водного середовища. Крім того, вночі синтез кисню не відбувається. Навпаки, у нічний час великі концентрації ціанобактерій сприяють підвищеному споживанню кисню, що може призвести до явищ задухи.

Ціанобактерії можуть жити як у прісній і солоній воді, так і в ґрунті та навіть на снігу. Однією з головних причин поширення ціанобактерій є глобальне потепління. Середньорічна температура стає дедалі вищою, а літо - спекотнішим та тривалішим. Все це створює сприятливі умови для інтенсивного розвитку цієї групи організмів.

Другим суттєвим фактором створення скупчень ціанобактерій є відсутність течії. Сьогодні ріка Дніпро - це цілком зарегульована водойма, на якій створено каскад водосховищ, з півночі до півдня країни. За таких умов течія спостерігається лише навесні, коли водосховищам треба позбавитись надлишку води, а влітку течія майже відсутня. Таким чином, висока температура та застояна вода створюють сприятливі умови для розвитку ціанобактерій.

Значним каталізатором для надмірного розвитку ціанобактерій є поживне середовище, яке створила для них людина. Громадяни використовують пральні порошки, синтетичні миючі засоби тощо, які містять фосфор і фосфорні сполуки (біогенні елементи, які є «їжею» для «синьо-зелених» водоростей).

Також на цвітіння води впливають змиви з полів, що оброблені мінеральними або органічними добривами.

Коментарі закриті.